خیلی از ما برای جلب نظر و رضایت دیگران نمیتوانیم به درخواست آنها جواب رد دهیم،مهارت نه گفتن را نداریم و این موضوع خیلی از اوقات به ما آسیب میزند و باعث میشود کارهایی برخلاف میلمان انجام دهیم.

نه گفتن برای بارهای اول میتواند خیلی سخت باشد،اما به مرور زمان و با تمرین کردن آسان میشود .خلیی از ما در کودکی بخاطر نوع تربیت خانوادگی و جامعه آموخته ایم که برای جلب نظر  و رضایت دیگران بیشتر از خودمان ارزش قائل شویم بخاطر همین موضوع بارها در شرایطی قرار گرفته ایم که چون رضایت دیگران برایمان اهمیت بیشتری داشته است،نتوانستیم به آنها نه بگوییم  و برخلاف میل باطنی مان با درخواست یا صحبت آنها موافقت کرده ایم و این کارباعث میشود حال خوبی نداشته باشیم،خیلی از اوقات بعد از موافقت با آنها درگیری ذهنی پیدا کنیم که چرا نتوانستیم نه بگوییم.

ما هرگز نمیتوانیم همه ی آدم های اطافمان را راضی نگه داریم وهمیشه کسانی مخالف ما هستند  و این تلاش برای راضی نگه داشتن دیگران کاری بیهوده است چون هستند کسانی که نظرشان با ما یکی نباشد.

مهارت نه گفتن یکی از کلیدی ترین مهارت های است که در زندگی به ما بسیار کمک میکند.

چگونه نه بگوییم؟

اولین قدم برای نه گفتن :گرفتن تصمیم قطعی است.

آیا واقعا میخواهیم به طرف مقابل  بله بگویم یا نه بگویم؟قطعی باید این را بدانیم.مردد بودن ما باعث میشود که طرف مقابل متوجه این موضوع شود و در نهایت  کاری را انجام دهیم که او میخواهد.

 

برای اینکار باید یک ابزار اندازه گیری مثل ترازو داشته باشیم.هر آدمی میتواند از ما درخواستی داشته باشد ،ارزش و جایگاه آن فرد در زندگی ما یک مقداری است که به آن باید دقت کنیم.یک ترازو باید باشد بین جایگاه آن فرد و زحمتی که آن فرد درخواست کرده است(به هر حال هر درخواستی یک زحمت و تلاشی دارد).همه ی افراد ارزش دارند اما جایگاهایشان متفاوت است.

موقع درخواست فردی این سوال را بپرسیم :

که این فرد چقدر برایم ارزش و جایگاه دارد؟

اگر به تعهدش پایبند نبود ناراحت میشوم؟(مثلا پولی که بهش قرض میدهید را اگر قرض نداد ناراحت میشوید؟ یا اگر ماشینتان را سالم برنگرداند آیا درجایگاهی هست که ناراحن نشوید؟)

مثلا :یکی از فامیل های شما ماشین شما را قرض میخواهد و دفعه قبلی که ماشین شمارا گرفته بود با باک خالی از بنزین برگردانده بود بدون عذرهواهی ای.

شما باید تصمیم قطعی بگیرید که آیا میخواهید بله بگویید یا نه؟

 

قدم دوم:همراهی اولیه

 

همان مثال قبل را در نظر بگیریم .بعد از اینکه تصمیم گرفتیم نه بگویم. کمی با فرد مقابل همراهی کنیم.

مثال: اِ چقدر خوب که شما میخواهید سفر بروید –

یا  چقدر خوب که میخواهید به جشن بروید(با اینکار یک حس خوب به طرف میدهیم و نشانه احترام ما به طرف مقابل است)

 

سوم:دلیل نه گفتن.

 

مثلا بگویم:ماشین ام را نیاز دارم- یا قراره فردا باهاش جایی برم نمیتوانم به شما بدهم.

در این مرحله نباید دروغ بگویم .لازم  هم نیست تمام جریان را دقیق بگویم .کلی گویی باید کنیم.

 

چهارم:دادن راهکار

برای اینکه طرف مقابل کمتر از ما ناراحت شود ،یک راهکار به او بدهیم.

مثال: میتوانی ماشین فلانی(عمو- دایی یا هر کس دیگری )را بگیری.

یا  میتوانی برای جشن عروسی که میخواهی ماشین را تزئین کنی جاهایی هست که ماشین کرایه میدهند،میتوانی از آنها ماشین بگیری خیلی هم راحت تر خواهی بود.

اقدامک:همین الان یک موقعیت زندگیتان را در نظر بگیرید که میخواهید نه بگوید یا یک موقعیتی که نتوانستید نه بگوید ،و با توضیحاتی که ارائه شد تمرین کنید که نه بگوید.

نه گفتن یک مهارت است و با تمرین کردن آن میتوانید خیلی راحت از آن در هر موقعیتی استفاده کنید.

 

برای داشتن زندگی با آرامش و مدیرت خودمان باید مهارت نه گفتن را تمرین کنیم ،و برای نجات خودمان و دنیا از آن استفاده کنیم.

 

امیدوارم از این تکنیک چهار مرحله ای استفاده کنید و زندگی شادتر با ذهنی آزادتر و رهاتری داشته باشید.

گفتگو کنید

4 نظر

    1. درود بر شما خانم نوربخش عزیز .متشکرم از شما که برای رشد خودتان زمان گذاشتید و مقاله را مطالعه کردید.

    1. درود بر شما خانم کیان ارثی عزیز،متشکرم از توجه شما و از اینکه برای یادگیری و رشد خودتون وقت گذاشتید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/zbabaeic/public_html/wp-includes/functions.php on line 4344

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/zbabaeic/public_html/wp-includes/functions.php on line 4344