فرقی نمیکند چند ساله باشیم ،شغل و حرفه مان چه باشد .خیلی از ماها نمیتوانیم خودمان را خوب معرفی کنیم.آیا می دانستید که ما هر کجا که می رویم در حال معرفی کردن خودمان هستیم!بله درسته ، در این مقاله قصد دارم درباره این موضوع صحبت کنم که در یک جمع ،گروه ، سازمانی چگونه خودمان را معرفی کنیم.

همیشه در هر حال و هرجایی بصورت مستقیم و غیر مستقیم در حال معرفی و شناساندن خودمان با دیگران هستیم.با کلامی که به زبان می آوریم ، پوشش ، چهره ، زبان بدن ، صدایمان روش هایی هستند که در معرفی خودمان استفاده میکنیم.

نحوه پوشش:

وقتی جایی میرویم اولین موردی که معرف ما و تا حدی معرف شخصیت ما میباشد لباسی که بر تن داریم است.لباسی که بر تن داریم نمادی از شخصیت ما میباشد و باعث قضاوت دیگران میشود شاید برای شما هم اتفاق افتاد است که با دیدن فردی با لباس ها اتو نشده و نا منظم و کهنه قضاوت خوبی نداشته اید . خواه ناخواه پوشش ما بر قضاوت دیگران در لحظه اول دیدار ما بسیار اثر دارد.از الان به بعد به پوشش و رنگ لباس هایی که میپوشیم دقت کنیم .زمانی که این مطلب را در کارگاه ها و کلاس های خودم تدریس میکنم خیلی از افراد تصور میکنند خوش پوش بودن یعنی لباس های برند و گران قیمت پوشیدن ، درصورتی که منظور ما این است که هر پوششی که دارید به نکاتی مثل : اتو کشیده بودن –تمیز وخوش بویی لباس-تمیز بودن کفش هایتان دقت داشته باشید.

در هر مکانی لباس هایمان متاسب با آن محیط باشد ، یعنی در مجلس رسمی پوشیدن یک لباس اسپرت و ورزشی خیلی خوشایند نمیباشد.

زبان بدن

رسیدیم به سومین معیاری که در معرفی ما به افراد نقش دارد.زبان بدن یا به  اصطلاح حالت و یا ژست بدنی ما خیلی روی نگرش دیگران اثر میگذارد.تفاوت خیلی زیادی است بین یک فردی که شل و ول راه میرود  و خیلی شل دست میدهد با فردی که بسیار محکم و با اعتماد به نفس راه میرود. با دیدن این دو فرد ، دوتفکر و قضاوت متفاوت در ما بوجود می آید. ممکن است فرد اول را ،کم اعتماد به نفس تصور کنیم و فرد دیگر را فردی با اعتماد به نفس و مسلط بر کار تصور کنیم.

روی حالت ایستادن، راه رفتن ، دست دادن مان باید دقت بیشتری داشته باشیم .پیشنهاد میکنم کتاب هایی که در زمینه زبان بدن نوشته شده است را مطالعه کنید.

کتاب : زبان بدن از آلن پیز برای شروع  کتاب خوبی است.

 

میمیک چهره
دومین مورد در معرفی خود چهره و میمیک صورت میباشد.اغلب ما جذب افرادی میشویم که لبخند بر لب دارند ، لبخند بر لب داشتن نشان از داشتن اعتماد به نفس بالا و پذیرنده بودن فرد است. برعکس افرادی را هم میشناسیم و یا با آنها برخورد داشته ایم که چهره های گرفته ، همیشه نگران و اخمویی داشته اند و حس خوبی نسبت به آنها نداشته ایم.

از امروز به بعد سعی کنید بیشتر لبخند بزنید .

پیشنهاد میکنم مقاله چگونه لبخندی جذاب داشته باشیم ؟ را مطالعه کنید.

 

بوی ما

بله ! درسته . بویی که دیگران از ما استشمام میکنند هم بر قضائت دیگران اثر دارد. متاسفانه در خیلی از فضاهای عمومی ای که میرویم بو تند عرق افراد باعث میشود دیگران اذیت شوند . دسته ای دیگر هم وجود دارند که از ادکلن هایی بسیار تند استفاده میکنند که باعث ناراحتی دیگران میشود.
رعایت اصول بهداشتی ،استفاده کردن از مام ،اسپری ،و ادکلان ها خیلی کمک میکند . یک نکته مهم عطری که ما استفاده میکنیم یکی دودقیقه اول برای خودمان است ، بعداز آن بویش برای ما عادی میشود و حتی دیگر احساسش نمیکنیم در انتخاب عطر خیلی مهم است که دیگران را هم در نظر بگیریم خیلی عطر تند نباشد که باعث آزار دیگران شود.

 

صدا

صدا یکی از ابزار ها و روش های بسیار اثر گذار بر روی دیگران است. افراد خجالتی و کم اعتماد به نفس بیشتر اوقات با صدایی آرام و ضعیف صحبت میکنند و باعث میشود دیگران خیلی متوجه صحبت هایشان نشوند و از آنها بخواهند دوباره صحبتشان را تکرار کنند و یا کمی بلند تر صحبت کنند.
در کارگاه های فن بیان و افزایش اعتماد به نفس ما روی صداسازی و افزایش برد صدا(بلندی صدا) کار میکنیم. دقت کنیم با صدایی بلند و رسا صحبت کنیم ، این به معنای داد زدن نیست . تن صدایی کمی بالاتر از تن صدای عموم مردم . صدای قوی و رسا فرد را با اعتماد به نفس تر نشان می دهد.

 

کلامی که بر زبان می آوریم.

خب رسیدیم به بخش جذاب معرفی خود که بسیار مهم است در معرفی خودمان بیت زیر به خوبی این قسمت را توصیف میکند،شاعر میگوید:

 

 تا مرد سخن نگفته باشد               عیب و هنرش نهفته باشد

کلامی که بر زبان می آوریم و واژه هایی که استفاده میکنیم تا حد بسیار زیادی نشان دهنده شخصیت ، جایگاه اجتماعی ما می باشد.
از عبارت های زیبا ، کلمات ساده و قابل فهم استفاده کنیم . افرادی که فن بیان خوب واثر گذاری دارند از کلمات سخت  استفاده نمی کنند ، طوری صحبت میکنند که همه افراد متوجه صحبت هایشان شوند.سعی کنید حداقل هفت مدل معرفی از خودتان آماده داشته باشد که متناسب با هر مکان و شرایطی از آن استفاده کنید و این آمادگی باعث میشود موقع معرفی خودتان استرس نداشته باشید و با تسلط صحبت کنید.

مثال :

زهرا بابائی هستم سخنران ومدرس در زمینه مهارت های ارتباطی.
زهرا بابائی هستم ، رسالت من در زندگی کمک به افراد برای داشتن ارتباط موثر با خودشان و دیگران است .مدرس مهارت های ارتباطی هستم.
و….. .
هر فردی متناسب با جایگاه و شرایطی که دارد میتواند خودش را معرفی کند . در معرفی خودتان حتما اسم و فامیلتان را بیان کنید.

یکی از ساده ترین معرفی ها این است که اول فامیلی خودمان را معرفی کنیم و بعد اسم و فامیل ، چرا این کار را کنیم؟خیلی از مواقعی که فامیلی خودمان را به تنهایی بیان میکنیم مخاطب ما فراموش می کند ، این روش کمک میکند که شانش به یاد ماندن فامیلی ما در ذهن طرف بیشتر باشد.
یکی دیگر از روش های دیگر معرفی خود ، جذاب و داستانی معرفی کردن خود است .در یک کارگاه آموزشی دعوت شده بودم خودم را اینگونه معرفی کردم:
همه ی ما دوبار متولد میشویم یکبار توسط مادرمان و یکبار دیگر زمانی که میفهمیم چرا به این دنیا آمده ایم ، خوشحالم که در هردو این تولد ها نقش داشتم . درحرفه اول ام کارشناسی مامایی ، خدا خلق می کرد و فرشته های آسمونی روی دستان من متولد می شدند و الان در جایگاهی قرار دارم که با سخنرانی ها و تدریس ام به افراد کمک می کنم تولد دوباره خودشان را رقم بزنند که چرا به این دنیا آمده اند و من زهرا بابائی سخنران مهارت های فردی خوشحالم که امروز در جمع شما عزیزان هستم.

خیلی راحت می توان به روش هایی جذاب وجالب خودمان را معرفی کنیم.
در معرفی بیان اسم و فامیل خیلی مهم است و با توجه به مکان و شرایطی که دارید میتوانید : شغل –جایگاه و سمت شغلی –تحصیلات-سابقه کاری-رزومه کاری-دستاورد هایتان –سایت –مقالات و….. را معرفی کنید.

معرفی خود شامل مجموعه ای از موارد است : پوشش-صدا –میمیک چهره- زبان بن-بو- کلامی که بر زبان می آورم است.امیدوارم با دقت کردن و رعایت این نکات همیشه از خودتان اثر مثبتی به جا بگذارید .

دوست دارد رشد و موفقیت شما ، زهرا بابائی.

گفتگو کنید

2 نظر

    1. درود بر شما خانم منشئی عزیز.سپاسگزارم از بازخورد مثبت شما و خوشحالم از اینکه برای رشد و ارتقا خودتان وقت گذاشتید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/zbabaeic/public_html/wp-includes/functions.php on line 4344

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/zbabaeic/public_html/wp-includes/functions.php on line 4344